Golfs

Golfa vēsture

Golfs ir viens no senākajiem un populārākajiem sporta veidiem ar bagātu un gadsimtiem senu vēsturi. Šis sporta veids, kura pirmsākumi meklējami Skotijā 14. gadsimtā, neapšaubāmi ir kļuvis par globālu fenomenu, piesaistot miljoniem cilvēku no visām pasaules malām.

 

Golfa pirmsākumi

 

Tieši Skotija ir atzīta par golfa dzimteni. Pirmo reizi golfs Skotijā minēts 15. gadsimtā. Ir zināms, ka 1457. gadā Skotijas karalis Džeimss II izdeva likumu, kas aizliedza spēlēt golfu un futbolu, jo uzskatīja, ka šīs spēles novērš skotu uzmanību no loka šaušanas, kas bija svarīga valsts aizsardzībai. Tomēr golfa popularitāte skotu vidū tikai pieauga, un 17. gadsimtā golfs bija kļuvis plaši pazīstams. Īpaša loma golfa attīstībā bija karaliskajai ģimenei. Tiek uzskatīts, ka Skotijas karaliene Marija 1567. gadā spēlēja golfu, kas tiek uzskatīts par vienu no pirmajiem šīs spēles piemēriem aristokrātijas vidū.

 

Golfa izplatība pasaulē

 

Golfs sāka aktīvi izplatīties visā pasaulē 18. un 19. gadsimtā, pateicoties spēles popularitātei Anglijas sabiedrībā. Līdz 19. gadsimta beigām golfa klubi parādījās ASV, Kanādā, Austrālijā, Anglijā. Īpaša loma golfa izplatībā bija skotu emigrantiem, kas šo spēli ieveda jaunajās valstīs.

Viens no slavenākajiem starptautiskiem turnīriem bija British Open, kas pirmo reizi notika 1860. gada 17. oktobrī. Šim notikumam bija liela nozīme golfa spēles popularizēšanā un tās nostiprināšanā kā vienām no svarīgākajām sporta sacensībām. 1894. gadā tika nodibināta United States Golf Association organizācija, kas nodarbojās ar turnīru organizēšanu un standartu izstrādi amerikāņu spēlētājiem.

 

  1. gadsimtā interese par golfu strauji pieauga. Golfā ienāca tādas leģendas kā Bobijs Džonss, Arnolds Pālmers, Džeks Nikleuss un Taigers Vudss, kuru sasniegumi golfu padarīja vēl populārāku. Televīzijas pārraidītie turnīri un pieaugošā interese par šo sporta veidu masu vidū palīdzēja golfam kļūt par vienu no prestižākajiem sporta veidiem pasaulē.

 

Tehnoloģiju un aprīkojuma inovācijas

 

Pirmajos spēles attīstības gadsimtos bumbiņas tika izgatavotas no ādas, kas pildīta ar spalvām, tāpēc tās bija dārgas un kalpoja ļoti īsu laiku, kā arī no koka. Šīs spalvu bumbas 19. gadsimta vidū aizstāja ar drošākām gumijas bumbām, pazīstamām kā gutta perčas bumbas. Tās bija daudz lētākas un izturēja vairāk sitienu.

Golfa attīstībā liela nozīme bija arī nūju attīstībai. Pirmās nūjas bija koka, bet 20. gadsimtā sāka izmantot metāla galvas. Pagājušā gadsimta 30. gados notika nozīmīgas pārmaiņas, ieviešot nūjas ar dzelzs galvām un koka rokturiem, kas nodrošināja lielāku precizitāti un sitienu spēku. Tehnoloģijām attīstoties, nūjas kļuva arvien modernākas, līdz pat mūsdienu oglekļa šķiedras un titāna-alumīnija modeļiem.

 

Golfs 21. gadsimtā

 

Mūsdienu golfa spēle ir vairāku miljardu dolāru vērta nozare, kas ietver profesionālus turnīrus, amatieru sacensības, golfa laukumu infrastruktūru un aprīkojuma ražošanu. Mūsdienās tādi prestiži turnīri kā The Masters Tournament, U.S. Open un Ryder Cup piesaista miljoniem skatītāju visā pasaulē.

 

Viena no 21. gadsimta galvenajām tendencēm ir sieviešu golfa popularitātes pieaugums, lai gan pats sieviešu golfs bija populārs jau 20. gadsimtā. LPGA (Ladies Professional Golf Association) turnīri piesaista aizvien lielāku uzmanību, un strauji pieaug sieviešu sportistu naudas balvas. Tādas zvaigznes kā Inbee Park, Lydia Ko un Nelly Korda ir kļuvušas starptautiski pazīstamas un iedvesmo jaunu meiteņu paaudzi nodarboties ar šo sporta veidu.

Daudzi golfa klubi ir sākuši pievērst lielāku uzmanību sieviešu sporta attīstībai, organizējot īpašus treniņus un turnīrus sievietēm.